°C

Tyana, Bor’a 7 km mesafede bulunan tarihi zenginliğe sahip bugünkü Kemerhisar Kasabasıdır. Tyana Anadolu’nun güneye açılan bir kapısı  konumunda oldugu için her zaman önemli bir yerleşim ve yol güzergâhı olmuştur. Ancak Tyana’ya sahip olan Bizans ile Araplar arasındaki hâkimiyet mücadelesi sırasında Kemerhisar’ın (Tyana) nüfus yönünden tenhalaştığını ve önemini kaybetmiş ve böylece Bor önem kazanmaya başlamıştır.

 

 

Tarihi zenginlik ve güzellikler içinde bulunan bugün Kemerhisar’ın üzerinde kurulu bulunduğu Tyana Höyüğü, 1980–81 yılları arasında önce Wilson sonra Ramsey mesafe cetvellerine göre höyüğün yerini tespit etmişlerdir. Tyana’da ilk arkeolojik kazı çalışmaları 1986–88 yılları arasında Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu başkanlığındaki bir ekip tarafından yapılmıştır. Daha sonra aslen Kemerhisarlı olup bugün Venedik Üniversitesi Ögretim Üyelerinden Asım Tanış ve dönemin Valisi Refik Arslan Öztürk’ün girişimleri ile önce Kültür Bakanlığı’ndan kemerler ve höyük için ödenek çıkarılmıştır. Ardından yine Asım Tanış ve Niğde Valisi Refik Arslan Öztürk’ün girişimi ile İtalya’da Venedik Bölgesi Klasik ve Dogu Uygarlıkları inceleme ve Araştırma Merkezi Kültür Vakfı’nın finanse ettiği kazı çalışmaları 18 Temmuz 2001 yılında başlamıştır.Kazı ekibini Padova Üniversitesi Edebiyat ve Felsefe Fakültesi, Eski Çağlar Bilimleri Bölümü ve Venedik “Cofoscari” Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Kazı ekibinin sorumlu başkanı, Padova Üniversitesinden Arkeologtopografyacı Prof. Dr. Guido Rosada’dır. Vakıf Başkanı Prof. Dr.Gustavo Traversari’dir. Kazı beş yıllık iki ayrı dönem olarak planlanmıştır. I. beş yıllık plan Kültür Bakanlığına sunulmuş ve plan gereğince 2002 yılı için 77.047 Euro para ayrılmıştır. Bunun yanında ikinci bir malî destek İtalya Dışişleri Bakanlığı’na bildirilmiştir.Çeşitli tarihi eserler ve kemerlerin kalıntıları bulunmuştur.

 

    Ünlü bilge, Tyanalı Apollon’un doğduğu, şu sırada yerinde (Türkiye’nin güney-doğusunda, Niğde İli’ndeki) Kemerhisar’ın olduğu, Tyana kenti, Kapadokya’da, Toros sıradağlarının eteğinde, eskiden Anadolu’yu Suriye ile birlikte Filistin’e ve Mezopotamya’ya bağlayan en büyük yolların biri üstünde bulunuyordu. Suları, (22 x 65 m. gibi dev boyutlardaki), Roma Havuzu’nda toplanan, kaynağın kuzeyinde, yaklaşık yirmi yıldır sürmekte olan kazıların da ortaya koyduğu gibi, burası, suyun bolluğu nedeniyle, en eski çağlardan, M.Ö. 5.000 yıllarından, beri yerleşim yeri olmuştur.

 

Hititler, M.Ö. 1680 yılında, o dönemin “Tuwana”sı (ya da: “Tuhana”sı), Tyana yakınlarındaki büyük savaşın ardından Anadolu’da üstünlüklerini sağladıktan sonra, kralın oğullarından birisini yönetici olarak gönderdiği, bu yer daha o zamanlar da büyük olmalıydı. M.Ö. 750 yıllarında (yani Roma kurulduğunda), Tyana küçük bir Hitit krallığının başkentiydi. Sonra sırasıyla Frigler’in, Persler’in, Grekler’in ve, imparator Tiberio ile, Roma’lıların yönetimine geçer. İmparator Caracalla (M.S. 212-217) ve, özellikle, annesi, (Filostrato’yu Tyanalı Apollon’un yaşamını yazmakla görevlendiren), Julia Domna, Taparcasına saydıkları Tyanalı Apollon’un doğum yeri Tyana’ya gelip kaldıklarında, “Roma Kolonisi”, yani ayrıcalıklı bir kent, olmuştur. Kent M.S. 325’te başpiskoposluk merkezi, 371’de de Küçük Kapadokya’nın başkenti olmuştur. M.S. 700 yıllarından başlayarak Tyana Bizans’lılarla Araplar arasında sürekli çarpışma alanı olmuş, ikisi arasında çok kez el değiştirmiş, en sonunda Araplar, M.S.835’te, burasını, Bizans’lılara bırakmamak amacıyla yakıp yıkınca bir daha kendini toparlayamamış, eski önemini yitirmiştir. (M.S. 1000 yıllarından sonra) Türklerin Anadolu’ya gelmesiyle adı (bir anlamda daha önceki “Cristopoli/İsakent” adının karşılığı) “Kilisehisar” olmuş, 1910 yıllarında, küçük bir değişikliğe uğrayarak, M.S. imparator Traiano ve Adriano dönemlerinde yaptırılmış olması gereken, bugün bile büyük bir bölümü ayakta duran, ünlü, görkemli, Roma su kemerleri nedeniyle adı “Kemerhisar”a dönüştürülmüştür.

Görülmesi Gereken Yerler

 

Niğde hakkında en geniş bilgi