°C

Niğdenin simgelerinden biridir. Birinci Alaaddin Keykubat zamanında Niğde sancakbeyi Zeyneddin Beşara tarafından 1233'te yaptırılmıştır. Selçuklu sanatının bugüne kadar en iyi korunmuş eserlerinden olup; mihrap ve mimberi bir sanat abidesidir. Niğde'nin en eski camisidir. Mimarı Sıddık bin Mahmud ve kardeşi Gazi'dir. Sarı ve kül renkli kesme taştan yapılan caminin doğu cephesi son derece güzel geometrik desenlerle süslüdür.

 

 

Cami süslemeleri bakımından Selçuklu devrinin en değerli eserlerinden biridir. Cami kapısı yılın belli zamanında sabahın ilk ışıklarının kapıya vurmasıyla kapıda bir kız silüeti görünür. Rivayete göre caminin mimarı hükümdarın kızına aşık olur ve kızın güzelliğini motiflere işler.

 

 

 

 

 

Efsane kısaca şöyledir:

 

 

“Selçuklu Sancakbeyi Ziynettin Beşare’nin dillere destan güzelliği ile meşhur bir kızı vardır. Sancakbeyi il merkezine bir cami yapılması için emir verir.Camiyi yapan usta da Sancakbeyi’nin kızına gönlünü kaptırıverir. Camiyi yaparken, aşkını sonsuza kadar
yaşatmak isteyen usta, kapı duvarın taşlarına sancakbeyinin kızının yüz kısmının  silüetinin işlemek için büyük emek verir. Asırlardır Sancakbeyi’nin kızının yüzü, Alaadin Cami’nin kapısında ışık gölgesi olarak belirmektedir.
Ustanın umutsuz bu aşkı taşlara işlediği böylelikle rivayet edilir.

Görülmesi Gereken Yerler

 

Niğde hakkında en geniş bilgi